Polscy szachiści podczas Olimpiady Szachowej, która odbywała się w Gruzji, otarli się o medale i zajęli czwarte miejsce.
W reprezentacji Polski czołową rolę spełniał student AWF w Krakowie: Jan Krzysztof Duda.
"Szachy to o tyle specyficzny sport, że pojedynki mogą odbywać się między zupełnie młodym zawodnikiem i seniorem. Aczkolwiek jeśli ktoś chce uprawiać tę dyscyplinę zawodowo, to przygodę z szachami warto rozpocząć już nawet w wieku 4-5 lat" - uważa trener Kamil Mitoń.
Szachy to dyscyplina nie tylko intelektualna. Tu kondycja fizyczna ma ogromne znaczenie. "Turnieje często trwają dwa tygodnie, codziennie rozgrywa się partie po nawet 6 godzin. Kosztują dużo wysiłku i energii. To równie ciężki sport jak zawody biegaczy" - przekonuje trener. "Oprócz lektur szachowych, poradników, stawiam też na rozwój fizyczny. Trzeba dbać o to, by nie rozwinęły się jakieś wady postawy. Najdłuższa partia, jaką rozegrałem to było chyba 6 godzin.
Podczas turniejów szachowych również odbywają się kontrole antydopingowe. Nie chodzi jednak tylko o wspomaganie się środkami chemicznymi. "Doping w szachach polega przede wszystkim na elektronice. Dziś wystarczy mieć dobrze zaprogramowany zegarek, kamerkę w długopisie. Można tam zainstalować program, z którym zwykły zawodnik nie ma szans" - podkreśla Kamil Mitoń.
Bez medalu i z uczuciem małego niedosytu wracamy z Olimpiady Szachowej w Batumi, ale zapewne przejdzie ona do historii. Nasza drużyna zagrała z całą czołówką najlepszych drużyn na świecie, pokonując takie potęgi jak Stany Zjednoczone, Rosję czy Francję. Ulegliśmy tylko złotym medalistom Chinom.️
Warto wymienić pełny skład reprezentacji Polski, która była prawdziwą rewelacją turnieju. Największy sukces od czasów międzywojennych osiągnęli: Jan Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Jacek Tomczak oraz Kamil Dragun.
Źródło: FB, Radio Kraków, Polski Związek Szachowy.