AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO im. Bronisława Czecha w Krakowie to jedna z najlepszych uczelni prowadzących badania naukowe oraz kształcenie w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Jest to zatem czołowa w Polsce uczelnia kształcąca w sposób profesjonalny, efektywny i nowoczesny.
Poza osiągnięciami naukowymi krakowska AWF może również poszczycić się wybitnymi wynikami sportowymi, i to w skali międzynarodowej, naszych studentów i absolwentów. Najlepszym tego przykładem są nazwiska medalistów olimpijskich Kamila Stocha, Luizy Złotkowskiej, Natalii Czerwonki, Radosława Zawrotniaka czy też czołowej tenisistki świata Agnieszki Radwańskiej. Pracę doktorską obroniła tu również najlepsza polska sportsmenka ostatniego dziesięciolecia, Justyna Kowalczyk.
Początki krakowskiej AWF sięgają 1893 roku, kiedy to na Uniwersytecie Jagiellońskim zainicjowano 2-letni kurs naukowy dla kandydatów na nauczycieli gimnastyki w szkołach średnich i seminariach nauczycielskich. Kurs prowadzony był przy Wydziale Lekarskim UJ , a w 1913 roku przekształcony został w 2-letnie Studium Wychowania Fizycznego. Kurs, a następnie Studium Wychowania Fizycznego były pionierską instytucją uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli WF w Polsce. Kontynuacją idei uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli WF było 3-letnie Studium Wychowania Fizycznego utworzone w 1927 r. przy Wydziale Lekarskim UJ. W 1950 r. Studium przekształcono w samodzielną Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. W roku 1972 uczelnia otrzymała nazwę Akademii Wychowania Fizycznego, a wkrótce po tym nadano jej imię Bronisława Czecha.
Akademia Wychowania Fizycznego jest państwową uczelnią wyższą, w której studiuje prawie 4 tys. młodych ludzi. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. AWF prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia oraz Szkołę Doktorską.
Kształcenie odbywa się w ramach trzech wydziałów na następujących kierunkach:
- Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu
Studia I stopnia
Specjalista trener zdrowia i sprawności fizycznej funkcjonuje w obszarach profesjonalnego wspierania klientów w osiąganiu osobistych celów zdrowotnych i sprawnościowych, aktywnie uczestniczy w zapobieganiu przewlekłym chorobom i urazom. Opracowuje, promuje i wdraża skuteczne plany dotyczące prozdrowotnego stylu życia, które obejmują dostosowaną aktywność fizyczną i trening, zdrowe nawyki żywieniowe i zarządzanie stylem życia, w celu realizacji celów zdrowotnych i sportowych.
Osoby zainteresowane podjęciem studiów na tym kierunku powinny być sprawne fizycznie i psychicznie, wykazywać się pasją do wysiłku fizycznego, dbałością o własne zdrowie i dobre samopoczucie, mieć zdolność do szybkiego i odpowiedniego reagowania zgodnie ze stawianymi wymaganiami. Od studentów oczekuje się dojrzałości do racjonalnej oceny rzeczywistości w oparciu o aktualny stan wiedzy z zakresu zdrowia i sprawności fizycznej, umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji interpersonalnych z nauczycielami, kolegami i klientami oraz zachowania poufności w relacjach z klientami, przyjmowania wskazówek od przełożonego i umiejętności pracy indywidualnej oraz w zespole.
Absolwent posiada umiejętności, wiedzę i kompetencje w zakresie niezbędnym do osiągania celu poprawy zdrowia osób w populacjach zróżnicowanych wiekowo oraz z różnymi schorzeniami, poprzez sprawność fizyczną, w oparciu o wiedzę o funkcjonowaniu ciała i psychiki człowieka. Student tego kierunku zdobędzie niezbędną wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w zakresie wdrażania programów zdrowotnych, bazujących na podnoszeniu sprawności fizycznej i wydolności wysiłkowej osób w różnym wieku, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z przebytych schorzeń oraz starzenia się organizmu. Uzyska zaawansowane kształcenie i praktyczne doświadczenie w zakresie budowy i funkcjonowania organizmu podczas wysiłku fizycznego, umiejętności trenerskich, zasad prawidłowego żywienia, promocji sprawności fizycznej, związanej z projektowaniem i realizacją programów aktywności fizycznej i odnowy biologicznej, dostosowanych do wieku oraz rodzaju schorzenia.
Kształcenie na kierunku będzie miało również za zadanie zdobycie szerokiego praktycznego doświadczenia edukacyjnego w zakresie umiejętności komunikacji, oceny stanu funkcjonalnego organizmu, programowania treningu sprawnościowego z uwzględnieniem obiektywnych ograniczeń. Uzyskanie kompetencji w rozwijaniu relacji trener-klient, realizowane będzie poprzez zdobycie umiejętności identyfikowania potrzeb (celów) klienta, tworzenie i wdrażanie profesjonalnych, zindywidualizowanych i grupowych planów (programów) podnoszenia sprawności fizycznej, ukierunkowanych na zidentyfikowane potrzeby (cele) i obiektywne ograniczenia, przy zapewnieniu stałego wsparcia trenerskiego.
Studenci, którzy ukończą ten kierunek studiów, wykorzystując wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiego ciała, będą posiadali kompetencje w zakresie budowania relacji i umiejętności potrzebnych do bezpiecznej i skutecznej oceny stanu sprawności fizycznej i ograniczeń funkcjonalnych oraz psychicznych, opracowania i wdrożenia skutecznych programów treningu prozdrowotnego dla różnych populacji, zróżnicowanych wiekowo i pod względem przebytych schorzeń.
Absolwenci kierunku „Trener zdrowia i sprawności fizycznej” znajdą zatrudnienie, jako trenerzy personalni, trenerzy grup fitness i trenerzy zdrowia w obiektach prywatnych, korporacyjnych i społecznych, w tym w klubach fitness i instytucjach specjalistycznych medycyny sportowej, klinikach rehabilitacyjnych, ośrodkach i klubach sportowych, programach społecznych wspierania zdrowia oraz programach dla osób starszych i programach promocji zdrowia w firmach. Studenci będą mieli możliwość podjęcia dalszego kształcenia na pokrewnych kierunkach związanych z treningiem sportowym i edukacją zdrowotną, czy fizjoterapią
- Wydział Rehabilitacji Ruchowej
Absolwenci osiągają kompetencje niezbędne do prowadzenia badań naukowych i włączania się w pracę zespołów badawczych. Studia kończą się obroną pracy magisterskiej, absolwenci uzyskują tytuł magistra fizjoterapii. Po złożeniu Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego uzyskują prawo wykonywania zawodu i mogą podjąć pracę we wszystkich placówkach służby zdrowia, ośrodkach sportowych i instytucjach dla osób niepełnosprawnych.
Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów trzeciego stopnia – studiów doktoranckich.
- Wydział Turystyki i Rekreacji
Podczas studiów drugiego stopnia absolwenci uzyskują tytuł magistra. W trakcie kształcenia studenci wybierają jedną ze specjalności: zarządzanie biznesem turystycznym, zarządzanie ośrodkami SPA, turystykę motywacyjną i biznesową lub turystykę przyrodniczą. Oferta jest uaktualniana wraz z potrzebami rynku dlatego absolwenci tego kierunku są cenionymi pracownikami sektora turystycznego.
- opracowania kompleksowej oferty turystycznej dla aktywnych form turystyki,
- prowadzenia imprez turystyki przygodowej w wybranych dyscyplinach,
- prowadzenia własnej działalności gospodarczej świadczącej usługi w zakresie turystyki przygodowej,
- pracy w przedsiębiorstwach turystycznych,
- dalszego, samodzielnego pogłębiania wiedzy w zakresie turystyki,
- kontynuowania nauki na studiach II stopnia.
W trakcie studiów oferujemy wiele praktycznych zajęć w terenie, możliwość uzyskania dodatkowych uprawnień zawodowych – instruktora rekreacji ruchowej z zakresu: jazdy konnej, narciarstwa zjazdowego, pilates, snowboardingu, wspinaczki skałkowej; instruktora turystyki kwalifikowanej z zakresu: turystyki górskiej, narciarskiej, rowerowej oraz kajakowej; pilota wycieczek, operatora sztucznej ściany wspinaczkowej, specjalisty od fotografii podróżniczej i organizatora turystyki przygodowej dla osób starszych.
Kierunek: „Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką” to nowa oferta kształcenia na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF Kraków, którego uruchomienie było podyktowane zapotrzebowaniem branży rozrywkowej i rekreacyjnej na młodych, dynamicznych, kompetentnych, kreatywnych, innowacyjnych, otwartych na nowe wyzwania pracowników szeroko pojętego sektora usług rekreacji i rozrywki, zdolnych do realizowania funkcji zarządczych, również w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. pandemia. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie kreuje nauczanie zdalne i w pełni realizuje w razie potrzeby zajęcia on-line.
Kierunek studiów „Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką” ma charakter innowacyjny, bowiem nie występował on do tej pory w przestrzeni edukacyjnej zarówno w Polsce jak i w świecie. Szczególny nacisk i akcenty kształcenia są położone na kreatywność studentów i praktyczne działanie oraz rozwój osobisty. Duża liczba godzin zajęć praktycznych oraz praktyk zawodowych (780 godzin) zapewniają wszechstronne przygotowanie studenta do różnych działań w branży rekreacyjnej, rozrywkowej i eventowej.
Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką to nowatorski projekt edukacyjny dla tych osób, które chcą kształcić się w zakresie zarządzania, ale również pragną uzyskać wszechstronną wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie rekreacji, rozrywki, czasu wolnego oraz szukają nowości na rynku edukacyjnym.
Studia na kierunku Turystyka Zdrowotna pozwalają na zdobycie specjalistycznej wiedzy z zakresu organizowania turystyki zdrowotnej, tworzenia produktów, programów profilaktyczno-zdrowotnych i rekreacyjnych dostosowanych do potrzeb kuracjuszy i turystów wynikających z naturalnych procesów rozwojowych, w świetle współczesnych przemian stylu życia, nowych trendów rynku turystycznego i zagrożeń środowiskowych.
Studia umożliwią także zdobycie praktycznych umiejętności i kompetencji potrzebnych do prowadzenia firm obsługujących turystów zdrowotnych oraz są zgodne z oczekiwaniami współczesnego i dynamicznie zmieniającego się rynku turystyki zdrowotnej.
Kierunek studiów drugiego stopnia pn. „Management w Organizacjach Czasu Wolnego” umiejscowiony jest w obszarze kształcenia w zakresie „nauk medycznych i nauk o zdrowiu”, w tym «nauk o kulturze fizycznej» (dyscyplina wiodąca) oraz „nauk społecznych” w dyscyplinie: «nauki o zarządzaniu i jakości» (dyscyplina dodatkowa). W treściach kształcenia na kierunku uwzględniono specjalistyczne i innowacyjne podejście do zagospodarowania czasu wolnego dla różnych grup społecznych. Student zostanie także przygotowany do pełnienia roli menadżera w organizacjach czasu wolnego.
Od 1988 r. w Uczelni prowadzone są również studia doktoranckie a od 2020 działa Szkoła Doktorska.
Działalność dydaktyczna i naukowa prowadzona jest przez wysokokwalifikowaną kadrę liczącą ok. 270 nauczycieli akademickich, dla których, co ważne, AWF w Krakowie jest podstawowym miejscem pracy.
Prężnie działające Centrum Edukacji Zawodowej organizuje studia podyplomowe, kursy instruktorskie i trenerskie w różnych dyscyplinach sportu, stwarza możliwość dokształcania i nabywania nowych kwalifikacji:
- Sport (kursy instruktorskie, trenerskie)
- Rekreacja (kursy instruktora rekreacji ruchowej)
- Fizjoterapia Wellness i SPA
- Bezpieczeństwo i ratownictwo
- Turystyka, integracja, animacja, wypoczynek
- Warsztaty, szkolenia, konferencje
- Studia podyplomowe
Na rozległych terenach AWF w Krakowie nieustannie rozbudowywany jest nowoczesny kampus akademicki z profesjonalnymi obiektami sportowymi. Na terenie uczelni studenci i sportowcy mogą także korzystać ze stadionu lekkoatletycznego z nowoczesną bieżnią tartanową, hali zespołowych gier sportowych, hali do tenisa ziemnego, profesjonalnej hali gimnastycznej oraz boisk do siatkówki plażowej. Do dyspozycji jest również boisko do piłki nożnej, tunel lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, ścianka wspinaczkowa, kompleks krytych pływalni wraz z zapleczem odnowy biologicznej.
Najważniejszym obiektem uczelni jest budynek główny mieszczący sale wykładowe, bibliotekę, pracownie i laboratoria oraz aulę z łączną liczbą 350 miejsc siedzących. Na terenie kampusu AWF mieszczą się również trzy domy studenckie, w których może mieszkać około 1000 osób oraz obszerny parking.
W ramach oferty kulturalnej uczelnia proponuje działalność w Zespole Tańca Ludowego „Krakowiak”. Na terenie uczelni funkcjonuje również Klub Studencki „Madness”. Uczelnia prowadzi także bogatą działalność wydawniczą wydając punktowane czasopisma naukowe z dziedziny nauk o kulturze fizycznej oraz publikacje w ramach serii „Monografie” oraz „Podręczniki”.
Gwiazdy Sportu – studenci i absolwenci AWF w Krakowie
Jak przystało na uczelnię, w której sport odgrywa ważną rolę, AWF w Krakowie może pochwalić się sportowymi wynikami swoich studentów i absolwentów na najwyższym światowym poziomie. Absolwentem AWF jest dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, mistrz świata i zwycięzca Pucharu Świata w skokach narciarskich, Kamil Stoch. Wraz z obecnym studentem Maciejem Kotem, zdobyli także medal MŚ w drużynie. W AWF studiuje również Agnieszka Radwańska, która na swoim koncie ma m.in. II miejsce w tenisowym rankingu WTA i finał Wimbledonu oraz kilkanaście zwycięstw w turniejach WTA. Radwańska wygrała juniorskie turnieje wielkoszlemowe Wimbledon 2005 i French Open 2006. Jej młodsza siostra Urszula również jest znakomitą tenisistką i także studentką krakowskiej AWF.
Medalistkami olimpijskimi w zmaganiach drużynowych są panczenistki Luiza Złotowska (brązowa medalistka z Vancouver i srebrna z Soczi) oraz Natalia Czerwonka (srebrna medalistka z Soczi), mające na swoim koncie także medale mistrzostw świata. Szpadzista Radosław Zawrotniak srebrny medal olimpijski wywalczył w drużynie szermierczej podczas igrzysk w Pekinie. Warto w tym gronie wymienić naszych absolwentów, obecnych pracowników Zakładu Lekkiej Atletyki: Grzegorza Sudoła – srebrnego medalistę mistrzostw Europy w chodzie sportowym oraz Marcina Nowaka, który w mistrzostwach Europy w sztafecie 4x100 m wywalczył srebrny i brązowy medal.
Studenci AWF mają możliwość wyczynowego uprawiania sportu w Klubie Sportowym AZS AWF Kraków, funkcjonującym sprawnie dzięki wydatnej pomocy uczelni. W sekcjach: lekkiej atletyki, szermierki, wioślarstwa, kajakarstwa slalomowego, teakwondo olimpijskim i gimnastyki sport uprawia blisko 800 osób w tym ok. 500 studentów i absolwentów uczelni. Wśród nich prawie 300 studentów reprezentuje uczelnię w Akademickich Mistrzostwach Małopolski oraz Akademickich Mistrzostwach Polski, w których AWF w Krakowie od kilku lat zajmuje czołowe lokaty. Reprezentanci AZS AWF Kraków zdobywają najwyższe laury w kraju, ustanawiają rekordy Polski i z powodzeniem reprezentują nasz kraj w zawodach międzynarodowych oraz Igrzyskach Olimpijskich. O bardzo wysokim poziomie sportowym tych sekcji świadczy również rywalizacja drużynowa, w której od wielu lat akademicy z Krakowa plasują się w ścisłej czołówce krajowej.